Adaçayının Faydaları

Adaçayı bademcik veya boğaz iltihabına karşı korur. Adaçayını gargara yaparak faranjit hastalığına karşıda etkisi büyüktür.

Bunlarla birlikte adaçayının içerisinde bulunan bir madde öksürüğüde çok iyi gelir.

Adaçayı hem doğal bir antibiyotik hem de öksürük engelleyicidir.

Toparlayacak olursak adaçayının iyi geldiği hastalıklar olarak, bademcik iltihabı, faranjit ve diş eti iltihaplarını söylemiş olalım.

Adaçayının tarihçesinden bahsedecek olursak, adaçayı tarihte zirai olarak da kullanılmıştır. Adaçayının bir parazit kovucu özelliği de olduğundan dolayı, adaçayına parazitler ve böcekler yaklaşamazlar. Antikçağda ve sonraki yüzyıllarda sebze ve tahıl ekilen alanlara adaçayının yaprak ve saplarının zirai ilaç olarak serpilmesnininde nedeni budur.

Adaçayını kullanırken şunlara da dikkat edilmesi gerekir, faranjit ve bademcik sorunu olanlar gargara yaptıklarında sigara ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Adaçayını hamile kadınların hamileliklerinin ilk üç aylarında kullanmamaları gerekir, illa ki kullanmaları gerekiyorsa da dikkatli kullanmaları tavsiye edilir. Eğer hamilelikte düşük yapma ihtimaliniz söz konusu ise kesinlikle adaçayının kullanılmaması önerilir.

Tüm bu anlatılanları doktorunuza danışarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.