Boyu Uzatan Besinler

Boy uzatan yiyecekler hangileri? Çocukların uzun boylu olmasında şüphesiz genetik ve çevresel faktörler kilit rol oynuyor. Ancak beslenme alışkanlıklarının da bir o kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsen Meral:

Anne babalar çocuklarının boyu kısa kalacak endişesiyle hekimlere başvurarak boy uzatan yiyecekler soruyorlar. Aslında bir değil çok sayıda besin var ancak sağlıklı büyüme ve gelişme için önemli olan dengeli beslenmek.

Beslenme dengesinde yüzde 50 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 20 yağ oranının yanında; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler, tahılgiller ve baklagilleri de günlük beslenmeye dengeli dağıtmalıyız.

Buna karşın boy uzamasını etkileyen ve içerdiği vitaminler ve mineraller açısından bazı besin ögeleri öne çıkabiliyor.

Melatonin yönünden zengin yiyecekler

Melatonin açısından zengin gıdalar arasında başı çeken kiraz, yer fıstığı, mısır, kuşkonmaz, domates, üzüm, nar, zeytin, brokoli, salatalık, arpa, yulaf ezmesi, ceviz ve ayçiçeği çekirdeği tohumu çocukların sağlıklı büyümesini büyük ölçüde destekliyor.

Protein açısından zengin yiyecekler

Çocuğunuzun boyunun uzamasını istiyorsanız protein içeren yiyecekler tüketmesine büyük özen gösterin. Protein içindeki aminoasitler, vücut tarafından organlardan kemiklere kadar tüm dokuları oluşturmak için kullanılıyor. Yapılan çalışmalar otla beslenen sığır etinin, sağlıklı hücrelerde rol oynayan bir aminoasit olan L-orthinine sentezlenmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Merada yetiştirilen tavuk ve yumurta da proteinden son derece zengin yiyecekler arasında yer alıyor.

D vitamini bakımından zengin yiyecekler boy uzatıyor

Kemikleri sağlıklı ve fonksiyonel tutmak için D vitamini gerekiyor. Ton balığı, uskumru, somon, peynir ve yumurta sarısı gibi yiyecekler tüketmek D vitamini seviyesinin yüksek olması açısından önem taşıyor. D vitaminini yüksek dozda almak toksik etki yaratabildiğinden doktor tavsiyesi olmadan D vitamini takviyesi kullandırmayın.

Arjinin bakımından zengin yiyecekler

Bir amino asit olan ve büyümede rolü bulunan arjininden günde yaklaşık 15-20 gram tüketmek gerekiyor. Arjinin içeren gıdalar arasında; tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve yer fıstığı bulunuyor.

Kalsiyum yönünden zengin yiyecekler boy uzatıyor

Kalsiyum kemik sağlığı için çok önemli. Vücudumuz kaslarımızın kasılmalarını düzenlemek için kalsiyum kullanıyor ancak D vitamini olmadan da kalsiyumu işleyemiyor. Çocuğunuzun süt, yoğurt, fındık, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sardalya gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketmesine dikkat edin.

Magnezyum yönünden zengin yiyecekler boy uzatır

Vücudumuz kalsiyum ve D vitaminini doğru bir şekilde işlemek için magnezyuma ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle çocuğunuza magnezyum açısından zengin yiyecekler yedirmeyi ihmal etmeyin. Magnezyum açısından zengin yiyecekler arasında siyah çikolata, avokado, fındık, somon balığı ve mercimek gibi baklagiller bulunuyor.

C vitamini yönünden zengin yiyecekler

Sağlıklı kemikler oluşturmak için C vitamini çok önemli. Vücudumuz kollajen oluşturmak için C vitamini kullanıyor. İnsanlar C vitamini sentezleyemeyen tek memeli olduğu için C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek çok önemli. Portakal, kivi, çilek, ananas, karpuz, kavun ve sivri biber bu yiyeceklerden birkaçı.

Demir boy uzatıyor!

Demir, kırmızı kan hücrelerini oluşturmanın bir parçası. Böylece kanımız vücudumuz boyunca oksijen taşıyabiliyor. Çocukların büyümesi için vücudun oksijen ihtiyacı destekleniyor. Demir içeren gıdalar arasında kırmızı et, kümes hayvanları, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kuru baklagiller, kabuklu yemişler ve yumurta gibi yiyecekler bulunuyor. Demir takviyeleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: https://indigodergisi.com/2019/01/boy-uzamasina-yardimci-yiyecekler/


👇Para Kazanmak İçin Hemen Kayıt Olun!👇

Diğer İçerikler

NATO: Rusya nükleer füze anlaşmasını ihlâl ediyor... NATO Rusya'yı resmi olarak, karadan fırlatılan orta menzilli füzelerin Avrupa'da konuşlanmasını yasaklayan 1987 Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anla...
Oğlak Burcu Yıldızı- Satürn. Disiplin ve düzen yıldızı. Grubu- Toprak. Negatif. Türü- Öncü. Üstün yeteneği- Karar ve direniş. Emeli- Yükselmek. Ama...
Dünya Çocuk Hakları Günü: Türkiye’de Çocuk Olmak!... Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye ta...
Sinekler tavanda nasıl yürürler? Sinekler ve bazı hayvanlar yer çekimine meydan okurcasına duvarlarda ve tavanlarda yürürler. Peki hiç düşündünüz mü, nasıl yürürler? Önemsiz gibi g...
Annelerin çocuklarına söylediği bilindik sözler ne... Sende sor ve cevapla PARA KAZAN! ♨️ÜYE OL
Saç Bakımı Her şeyin olduğu gibi saçlarımızın da bir bakımı vardır. Her saç farklıdır ve bakımlarıda saça göre değişmektedir. Saç bakımını uygulayabilmek için ön...
İntihar etmek istiyorum nasıl yaparım? Sende sor ve cevapla PARA KAZAN! ♨️ÜYE OL
Guatemala’da Fuego Yanardağı faaliyete geçti... Yanardağ civarındaki en az 8 yerleşim yeri için tahliye çağrısı yapıldı. Devamı..
Tepki Göster
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Paylaş

Yazar: NeySeya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.