Gıda boyaları zararlı mı?

Renkli şeker, spor içecekleri ve fırın ürünleri.

Aslında, yapay gıda boyası tüketimi son 50 yılda% 500 artmıştır ve çocuklar en büyük tüketicilerdir.

Yapay boyaların, çocuklarda hiperaktivite, ayrıca kanser ve alerji gibi ciddi yan etkilere neden olduğunu iddia eder.

Gıda boyası nedir?

Gıda boyaları, suni renk vererek gıdaların görünümünü geliştirmek için geliştirilmiş kimyasal maddelerdir.

İnsanlar yüzyıllarca yiyeceğe renklendirme kattılar, ancak ilk yapay yiyecek boyamaları 1856’da kömür katranından meydana getirildi.

Günümüzde, gıda boyaları petrolden yapılıyor.

Yıllar boyunca, yüzlerce yapay gıda boyası geliştirildi, ancak bunların çoğu toksik olarak bulundu. Hala gıdada kullanılan bir avuç yapay boya var.

Gıda üreticileri genellikle beta karoten ve pancar özü gibi doğal gıda renklendirmelerinde yapay gıda boyalarını tercih ederler çünkü daha canlı bir renk üretirler.

Bununla birlikte, yapay gıda boyalarının güvenliği ile ilgili oldukça fazla tartışmalar yaşanmaktadır. Şu anda gıdada kullanılan tüm yapay boyalar, hayvan çalışmalarında toksisite testlerinden geçirilmiştir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi düzenleyici kurumlar boyaların önemli sağlık riskleri oluşturmadığı sonucuna varmışlardır.

Herkes bu sonuca katılmaz. İlginçtir ki, bazı gıda boyaları bir ülkede güvenli kabul edilir, ancak bir başkasında insan tüketiminin yasaklanması, güvenliklerini değerlendirmek için oldukça kafa karıştırıcıdır.

İste boyaların maddeleri ve elementleri;

Kırmızı No. 3 (Eritrosin): Yaygın olarak şeker, dondurma ve pasta süsleme jellerinde kullanılan kiraz kırmızısı renklendirici.
Kırmızı No. 40 (Allura Kırmızı): Spor içeceklerinde, şekerlemelerde, çeşnilerde ve tahıllarda kullanılan koyu kırmızı bir boyadır.
Sarı No. 5 (Tartrazine): Şekerli, alkolsüz içecekler, cips, patlamış mısır ve tahıllarda bulunan limon sarısı bir boyadır.
Sarı No. 6 (Günbatımı Sarı): Şeker, sos, unlu mamuller ve konserve meyvelerde kullanılan turuncu-sarı renkli bir boyadır.
Mavi No. 1 (Parlak Mavi): Dondurma, konserve bezelye, paketlenmiş çorba, dondurma ve buz kremlerinde kullanılan yeşilimsi mavi bir boyadır.
Mavi No. 2 (Indigo Carmine): Şeker, dondurma, tahıl gevreği ve atıştırmalıklarda bulunan kraliyet mavisi bir boyadır.

En popüler gıda boyaları Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6’dır. Bu üçü ABD’de kullanılan gıda boyasının% 90’ını oluşturur (3).

Bazı ülkelerde başka boyalar da onaylanmış, ancak bazılarında yasaklanmıştır. Aynı zamanda Hızlı Yeşil olarak da bilinen Yeşil No. 3 FDA tarafından onaylanmış ancak Avrupa’da yasaklanmıştır.

Quinoline Yellow, Carmoisine ve Ponceau, AB’de izin verilen, ancak ABD’de yasaklanan gıda renklendirme örnekleridir.

Gıda Boyaları Hassas Çocuklarda Hiperaktiviteye Neden Olabilir!

1973 yılında, bir pediatrik alerji, çocuklarda hiperaktivite ve öğrenme problemlerinin yapay gıda renklendirmelerinden ve gıdalardaki koruyucu maddelerden kaynaklandığını iddia etti.

O zamanlar iddiasını destekleyecek çok az bilim vardı, ancak birçok aile felsefesini benimsedi.

Doktor, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi için bir eliminasyon diyeti uyguladı. Diyet, diğer bazı yapay bileşenlerle birlikte tüm suni gıda renklendirmelerini ortadan kaldırır.

1978’de yayınlanan en eski çalışmalardan biri, bir doz suni gıda boyaları verildiğinde çocukların davranışlarında bir değişiklik bulamadı.

O zamandan beri, bazı çalışmalar çocuklarda yapay gıda boyaları ile hiperaktivite arasında küçük ama anlamlı bir ilişki bulmuştur.

Bir klinik çalışma, yapay gıda boyalarını diyetten çıkarmanın, sodyum benzoat denilen bir koruyucu madde ile birlikte, hiperaktif semptomları anlamlı derecede azalttığını buldu.

Küçük bir çalışma, DEHB’li çocukların% 73’ünün yapay gıda boyaları ve koruyucu maddeler ortadan kalktığında semptomlarda azalma olduğunu göstermiştir.

Bir başka çalışma, gıda boyalarının, sodyum benzoat ile birlikte, hem 3 yaşında hem de 8-8 yaşında bir grupta hiperaktiviteyi arttırdığını buldu.

Bununla birlikte, bu çalışma katılımcıları bir içerik karışımı aldıklarından, hiperaktiviteye neyin sebep olduğunu belirlemek zordur.

Sarı 5 olarak da bilinen Tartrazine, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon ve uyku zorluğu gibi davranış değişiklikleriyle ilişkilidir.

Dahası, 2004 15 çalışmanın analizi, yapay gıda boyalarının çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığı sonucuna varmıştır.

Yine de, tüm çocukların gıda boyalarına aynı şekilde tepki göstermediği anlaşılmaktadır. Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gıda boyalarının çocuğu nasıl etkilediğini belirleyen genetik bir bileşen buldu.

DEHB olan ve olmayan çocuklarda gıda boyası etkileri gözlenirken, bazı çocuklar boyalara karşı diğerlerinden daha duyarlı görünmektedir.

Buna rağmen, hem FDA hem de EFSA, yapay gıda boyalarının güvensiz olduğu sonucuna varmak için yeterli kanıt bulunmadığını belirtti.

Düzenleyici kurumları, bir maddenin zararlı olduğu kanıtlanıncaya kadar güvenli olduğu fikrine dayanır. Bununla birlikte, bazı endişeleri dile getirmek için kesinlikle yeterli kanıt vardır.

İlginç bir şekilde, 2009 yılında İngiliz hükümeti, gıda üreticilerini, gıdaları renklendirmek için alternatif maddeler bulmaya teşvik etti. 2010’dan itibaren, İngiltere’de suni gıda boyaları içeren herhangi bir yiyeceğin etiketinde bir uyarı olması gerekiyor.

Gıda Boyaları Kansere Neden Olabilir mi?

Yapay gıda boyalarının güvenliği oldukça tartışmalıdır.

Ancak, gıda boyalarının güvenliğini değerlendiren çalışmalar uzun vadeli hayvan çalışmalarıdır.

İlginç bir şekilde, Mavi 1, Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6’yı kullanan çalışmalar kansere neden olan herhangi bir kanıt bulunamamıştır.

Mavi 2 ve Kırmızı 3 hakkındaki Endişeler

Blue 2 üzerine yapılan bir hayvan araştırması, yüksek doz grubundaki beyin tümörlerinde kontrol gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulmuştur, ancak araştırmacılar Blue 2’nin tümörlere neden olup olmadığını belirlemeye yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmıştır.

Blue 2 ile ilgili yapılan diğer çalışmalar olumsuz etki yaratmadı.

Red 3 olarak da bilinen Eritrosin, en tartışmalı boyadır. Eritrosin verilen erkek sıçanlarda tiroid tümörleri riski artmıştır.

Bu araştırmaya dayanarak, FDA 1990 yılında eritrosin için kısmi bir yasak yayınladı, ancak daha sonra yasağı kaldırdı. Araştırmayı inceledikten sonra, tiroid tümörlerinin doğrudan eritrosin kaynaklı olmadığı sonucuna varmışlardır.

ABD’de, Kırmızı 3 çoğunlukla Kırmızı 40 ile değiştirildi, ancak yine de Maraschino kirazı, şekerler ve buzlu şekerlerde kullanılıyor.

Bazı Boyalar Kansere Neden Olan Kirletici Maddeler İçerebilir!

Çoğu gıda boyası toksisite çalışmalarında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamasına rağmen, boyalardaki olası kirleticiler hakkında bazı endişeler bulunmaktadır.

Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6, kansere neden olan maddeler olarak bilinen kirleticileri içerebilir. Benzidin, 4-aminobifenil ve 4-aminoazobenzen, gıda boyalarında bulunan potansiyel kanserojenlerdir.

Bu kirletici maddelere boyalarda izin verilir, çünkü güvenli oldukları varsayılan düşük seviyelerde bulunurlar.

Daha Fazla Araştırma Gerekiyor

Özellikle çocuklar arasında yapay gıda boyası tüketimi artıyor. Kirleticileri içeren çok fazla gıda boyası tüketmek sağlık için tehlike oluşturabilir.

Ancak, Kırmızı 3 dışında, şu anda suni gıda boyalarının kansere neden olduğuna dair inandırıcı bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, gıda boyalarının güvenliğini değerlendiren çalışmaların çoğunun on yıllar önce yapıldığına dikkat edin.

O zamandan beri, boyaların alımı çarpıcı biçimde arttı ve çoğu gıda boyası, bir gıdada diğer koruyucularla birlikte birleştirildi.

Gıda Boyaları Alerjiye Neden Olabilir mi?

Bazı yapay gıda boyaları alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çok sayıda çalışmada, Sarı 5 – aynı zamanda tartrazin olarak da bilinir – kurdeşen ve astım semptomlarına neden olduğu gösterilmiştir.

İlginç bir şekilde, aspirine alerjisi olan kişilerin de Sarı 5’e karşı alerjik olmaları daha olası görünmektedir.

Kronik kovan veya şişliği olan kişilerde yapılan bir çalışmada,% 52’si yapay gıda boyalarına alerjik reaksiyon gösterdi.

Alerjik reaksiyonların çoğu hayatı tehdit edici değildir. Bununla birlikte, bir alerji semptomunuz varsa, suni gıda boyalarını diyetinizden çıkarmak yararlı olabilir.

Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6 en çok tüketilen boyalar arasındadır ve alerjik bir cevaba neden olma olasılığı en fazla olanlardır.

Gıda boyası kullanmamalı mıyız?

Yapay gıda boyaları ile ilgili en önemli iddia, kansere neden olmalarıdır.

Ancak, bu iddiayı destekleyici kanıtlar zayıf. Şu anda mevcut olan araştırmalara dayanarak, gıda boyalarının tüketilmesinin kansere neden olması muhtemel değildir.

Bazı gıda boyaları bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur, ancak herhangi bir alerji semptomunuz yoksa, bunları diyetinizden çıkarmanız için hiçbir neden yoktur.

Desteklenmesi en güçlü bilime sahip gıda boyaları iddiası, gıda boyaları ile çocuklarda hiperaktivite arasındaki bağlantıdır.

Bazı çalışmalar, gıda boyalarının DEHB olan ve olmayan çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığını bulsa da, bazı çocuklar diğerlerinden daha duyarlı görünmektedir.

Çocuğunuzun hiperaktif veya agresif davranışı varsa, yapay gıda boyalarını diyetlerinden çıkarmak yararlı olabilir.

Boyaların gıdalarda kullanılmasının nedeni gıdaların daha çekici görünmesini sağlamaktır. Gıda boyalarının besleyici yararı kesinlikle yoktur.

Bununla birlikte, herkesin suni gıda boyalarından kaçınması gerektiğini destekleyen yeterli kanıt yoktur.

Bu, her zaman sağlıklı yemeye yardımcı olur dedi. En büyük gıda boyası kaynakları, sağlık üzerinde başka olumsuz etkileri olan sağlıksız işlenmiş gıdalardır.

İşlenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarmak ve sağlıklı bütün yiyeceklere odaklanmak, genel sağlığınızı iyileştirecek ve süreçteki yapay gıda boyaları alımınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Sağlıklı Bütün Besinler Doğal Olarak Boya İçermez

Yapay gıda boyalarını diyetinizden çıkarmanın en iyi yolu tüm işlenmemiş gıdaları yemeye odaklanmaktır.

İşlenmiş gıdaların aksine, çoğu gıdalar oldukça besleyicidir.

İşte doğal olarak boya içermeyen birkaç yiyecek:

Süt ve yumurta: Süt, sade yoğurt, peynir, yumurta, süzme peynir.
Et ve kümes hayvanları: Taze, marine edilmemiş tavuk, sığır eti ve balık.
Fındık ve tohumlar: Unflavored badem, macadamia fıstığı, kaju fıstığı, ceviz, ceviz, ayçiçeği tohumu.
Taze meyve ve sebzeler: Tüm taze meyve ve sebzeler.
Tahıllar: Yulaf, kahverengi pirinç, quinoa, arpa.
Baklagiller: Siyah fasulye, barbunya, nohut, lacivert, mercimek.
Diyetinizdeki tüm boyalardan kaçınmak istiyorsanız, yemek yemeden önce daima etiketi okuyun. Bazı sağlıklı görünen besinler yapay besin boyaları içerir.

Bence bizler direk gıdasını tüketelim, boyası kalsın!

Emre..

kaynak; https://www.healthline.com/nutrition/food-dyes#section7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.