Karıncaların İlginç Hayatı

Karıncalar hakkında merak edilenler ve karıncalar hakkında bilmediklerimiz.

Biliyoruz ki karıncalar çok çalışkan hayvanlardır. Bu yüzdendir ki biz insanlar için de karıncalar, her zaman örnek gösterilmştir. Örnek göstermek gerekirse, karınca gibi çalışkan deriz mesela.

Arıların kolonisinde olduğu gibi karıncalarında kolonisinde en az bir tane kraliçe karınca vardır. Kraliçe karıncaların diğer karıncalardan farklı olmasının sebebi, doğuştan kanatlara sahip olmalarıdır.

Kraliçe karınca kendi kolonisinden ayrılıp, başka bir koloniye giderse kanatları düşer.Karıncaların mideleri toplamda  (iki) 2 tanedir. Birinde yiyeceklerini kendisi için saklar, bir diğer midesinde de yiyecekleri karıncalar ile paylaşmak için saklar! Yani bir karınca sadece kendisi için yiyecek aramaz, diğer karıncalar içinde yiyecek aramış olur.

Tüm karıncalar aynı değil tabiki, içlerinde çalışmayan karıncalarda var. Çalışmayan, tembel olan karıncalar aynı insanlar gibi günde 7 saat uyku uyuyabilirlermiş.

Yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı, mavi ve mor renklerde olabilen karıncalar kendi ağırlığının 20 (yirmi) katını kaldırabiliyor. Bu karıncaların ise yaşam sınırları 45 ile 60 gün arasındadır.

Karıncadan karıncaya çok fazla farklar bulunuyor. Yetişkin karıncalar katı yiyecekleri yutamazlar, sadece yiyeceklerin suyunu emerek beslenebilirlermiş.

Siyah ve ahşap karıncaların iğneleri yokmuş ve olası bir saldırı esnasında ise formik asit püskürtebiliyorlarmış.

Karıncaların kendi aralarında isimleri de varmış.

İşçi karıncaların işleri, yaprakları eve taşımak ve mantar bahçelerinde çalışan karıncalar. Bununla birlikte işçi karıncalar yuvaların içerisindeki çöpleri dışarı atarlar.

Savaşçı karıncalar, (köle yapıcı karıncalar) Savaşçı karıncaların görevleri ise başka karıncaların yuvalarına saldırarak onların yumurtalarını çalmak. Çaldıkları yumurtalar sayesinde kendi kolonilerine binlerce köle karınca topluyorlar.

Karınca familyası genelde sıcak iklimde yaşarlar ve yer yüzünde bilinen 10.000 (onbin) adet karınca türü vardır.

Umarız karıncaların çalışkanlığı gibi bir insanoğlu oluruz =)

Bu yazımızda karıncaların hayatına yer vermeye çalıştık. Umarım sizi yeterince bilgilendirebilmişizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın..

NeySeya administratör.


👇Para Kazanmak İçin Hemen Kayıt Olun!👇

Diğer İçerikler

Jiletle Alınan Tüy Sert Mi Çıkar? İnsanoğlu yapısı gereği bir şeye inandımı tamamdır. Aksini ne araştırırız nede bildiğimizden vazgeçeriz. Bu içerikte de yanlış bilinen bir gerçeği açı...
Mezarıma çiçek bırak! Peki bunu neden yapıyoruz?... Bir adet olmuştur artık değil mi mezara çiçek bırakmak. Neredeyse tüm kültürlerde bir gelenek hâline gelmiştir. Aslında şöyle bir düşündüğünüzde çiçek...
Sokakta beğeni ve takipçi satıyor Fikriderin, "Çok iyi tepkiler alıyorum. Tabi şaşıranlar, komik ve saçma bulanlar da oluyor. Ama takipçi ihtiyacı olan birçok müşterim var" dedi. 03 E...
Avrupa Konseyi: Türkiye’de tecavüzden hüküm ... Konsey raporunda, Avrupa'daki cezaevlerinin 2005'ten 2015'a kadar değişimini inceledi. Raporun Türkiye bölümünde, tutukluların ve hükümlülerin sayıs...
Beyni Genç Tutmanın 9 Etkili Yolu Vücut yaşlanır, elbette beyin ve düşüncelerde. Beyni aktif tutmak gerekir. Tembel bir beyinle yaşamaktan vazgeçin. 1- Sizi Eğlendirecek Oyunlar Oynay...
Kurban kesmenin şartları Müslüman olmak. Kurban kesmen müslümanların görevidir. Müslüman olmayan bir kimse için kurban kesmek vacip değildir. Hür olmak. Kişi kendi özgürlüğ...
Tepki Göster
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Paylaş

Yazar: NeySeya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.