SAĞLIKLI BİR AİLE NASIL OLUR?

Aileninde sağlıklısı mı olur demeyin! Elbette olur. Sağlıklı bir aile demek aynı zamanda mutlu bir aile de demektir.

Ailenin sağlıklı olabilmesi için en başta gelen şeylerden bir tanesi anlayıştır. Her iki tarafta anlayışlarını birbirlerine gösterirlerse sağlıklı bir aileninde ilk adımları atılmış olur.

Sağlıklı bir aile olabilmenin başlıca kuralları,

EŞİNİZİ TAKDİR EDİN

Eşler arasındaki sevginin artması için takdir şarttır. Eşini takdir eden eş, diğerinin de bunu fark etmesi çok önemlidir. Yani, eşini bir başkasına değil kendisine takdir edin, bunu ona belli ettirin.

Örneğin erkek, eşinin güzel yemek yapmasını ya da güzel giyindiğini ona söyleyebilir. Bu durum kadını çok mutlu edecek, eşine olan sevgisini ve güven duygusunu güçlendirecektir.

Eşlerin birbirlerine iltifar etmeleri gerekir. Hiç umulmadık bir zamanda ona iltifat edin.

Dale Carnegie der ki,

”İnsanlar açlığa uzun süre dayanabilirler. Ailemize bir kaç gün yemek almasak, bize cinayet işlemişiz gibi bakarlar. Fakat bütün insanları bir kaç gün, bir kaç sene ve hatta ömür boyunca yiyecek kadar önemli bir şeyden, takdir edilmekten mahrum bırakırız.”

Alfred Lunt, ”Hayatta takdir edilmek kadar hiçbir şeye ihtiyaç duymadım” der..

Şunu hiçbir zaman unutmayınız ki, takdir edilen insan daha güzel davranışlar sergiler..

TARTIŞMALARI UZATMAYIN

Eşler tartışabilir. Bu insan hayatında en doğal sayılan bir durumdur. En önemli olan şey, bir tartışmanın konusunda ziyade ne kadar sürdüğüdür. Ayrıca tartışırken de kelimeleri çok dikkatli seçmek gerekir. Her iki tarafta kendisini haklı görür. Haklı olduğunu karşı tarafa anlatabilmek için kurulacak olan cümleler nazik seçilmeli ve saygı çerçevesi içerisinde olmalıdır.

Hatasız ve kusursuz insan yoktur. Eşinizin hatalarını onu kırmayacak şekilde ve en önemlisi de tatlı bir dille anlatın. Boşuna dememişler ”tatlı dil yılanı değilden bile çıkarır” diye..

NeySeya, yılan deliğinde kalsın ve biz konumuza devam edelim ?

Dale Carnegie demiş ki,

”Tahakkümden hoşlanan kocalar, kocalarını üzen kadınlar bu davranışları ile kimsenin fikrini değiştiremeyeceklerine inanmalıdırlar. Fakat, nezaket ve dostluğun değiştiremeyeceği şey yok gibidir.”

BİRİSİ SİNİRLİYKEN DİĞERİ SUSSUN

Eşlerden birisi sinirli ve konuşuyorsa diğeri karşılık vermeden düzgünce dinlemeli. Sinirli olan kişi sakinleşince tartışmanın detayları karşılıklı olarak konuşulmalı.

ONUN MÜKEMMEL OLMASINI İSTEMEYİN

Her bireyin zayıf noktası vardır. Birbirinizi iyi tanıyın ve ona göre davranın. Elbette hataları vardır ve elbette başarılı olduğu şeylerde vardır. Onun mükemmel olmasını istersiniz fakat bu neredeyse imkansızdır. Kimse mükemmel değildir ve olmazda. Onu bu hali ile kabullenin. Hoşgörülü olun, emin olun mutlu olacaksınız.

EMPATİ YAPIN

Bu durum sadece eşler arasında değil, çevremizdeki tüm insanlar için geçerli olmalıdır. Empati yapmak, kendinizi karşınızdakinin yerine koymaktır. Bunu bir an değil, hayatınızın her anında yapın. Kendinizi karşınızdaki insanın yerine koyduğunuzda, ona haksızlık yapsanız dahi fark eder ve hatanızı çabucak anlarsınız.

Ne demişler? ”iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.” Karşınızdaki insanın hatalarını yargılamak yerine kendinizi onun yerine koymayı deneyin.

EŞİNİZ SİZİ NİYE SEVSİN?

Hani empati dedik ya, işte burada da empati yapmalıyız. Kendinize şu soruyu sorun, eşim beni niye sevsin? Bu sorunun cevabını kendiniz bulabiliyorsanız ne mutlu size! Ama sadece ben güzelim, ben yakışıklıyım, tabi ki sevecek demekle olmaz elbette. Sizi gerçekten neden sevmesi gerektiğine dair cevabı bulmanız gerekir.

ONA GÜLÜCÜKLER SAÇIN

Gülümsemek insana ve çevresindekilere enerji ve mutluluk verir. Siz gülümserseniz çevrenizdeki insanlarda mutlu olur. Bu eşinizin de mutlu olacağı anlamına gelmektedir. Bir örnek verelim, gün boyunca birçok insanla görüştünüz, konuştunuz ve hiç biri gülümsemiyordu fakat sadece birisi size tebessüm etti!. Peki günün sonunda hangisi aklınıza gelir? Tabi ki gülümseyen.. Daha huzurlu ve daha mutlu olabilmek için gülümseyin!

Peygamber Efendimiz, salla’llahu aleyhi ve sellem diyor ki,

-”Benim ümmetimden iki sınıf gündüz hacı, gece de gazi gibi sevaba nail olur.

1- Hanesine güleç yüzle giren, güleç yüzle çıkanlar.

2- Aile efradı fakir olup tatlı ve hoş sözlerle hatırlarını alanlar.”

Mutluluklar Dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.